Kovová měřidla

V žádné dílně nesmí chybět přesná měřidla, protože právě díky nim získáme požadované výrobky. Zapomeňte na plast a dejte přednost poctivým kovovým měřidlům.

Kovová měřidla

Pravítko a úhelník

Spousta zaměstnanců v různých oborech výroby se bez těchto měřidel nikdy neobejdou, protože potřebují velice rychle znát potřebné hodnoty, k čemuž postačí pouhé přiložení úhelníku a hned máte jasno. Kromě toho má i pravý úhel, což je důležité pro kreslení třeba různých řezů, a proto jej ocení především truhláři. Na výběr je spousta typů a materiálů, jenž musíte volit hlavně podle svého využití, protože třeba u zmíněných truhlářů bych volil kovový úhelník s pravým úhlem a pravítkem do 30 cm.

kovové pravítko

Naopak strojírenské měřidlo je masivní kovový úhelník, samozřejmě také s pravím úhlem, díky němuž můžete měřit různé konstrukce, nebo zajistit při sváření přesně pravý úhel. Pokud budete jakýkoliv úhelník používat opravdu často, tak počítejte i s opotřebením. V takovém případě je dobré jednou za čas zjistit, jestli má opravdu pravý úhel či nikoliv. Pokud potřebujete jen čistě měřit a nepotřebujete úhel tak bohatě postačí pravítko.
Posuvka a mikrometr

Pokud se podíváme na strojírenskou výrobu třeba na klasickém soustruhu, tak zde je naprosto nejlepší posuvné měřítko, protože přesně víte, jakou hodnotu má měřený rozměr. Samozřejmostí je zároveň i mnohem vyšší přesnost než u klasického pravítka. Ještě pohodlnější je digitální posuvka, ovšem ta je o něco méně nesmrtelná než klasika. Je dobré poslat tyto měřidla po namáhavém používání na kalibraci, protože přeci jen po několika letech se projeví nějaké nepřesnosti. Pokud potřebujete měřit opravdu přesně na setiny milimetru, tak zvolte určitě mikrometr. Díky pevné konstrukci a dobrému zpracování je to v přesném strojírenství nepostradatelný pomocník.

kovový mikrometr

Sice trvá měření o trochu déle než u posuvného měřítka, ovšem stále dosahuje velice dobrých výsledků. I zde šla technologie dopředu, a proto si můžete zakoupit digitální typ, kde okamžitě vidíte naměřenou hodnotu. Ty nejlepší můžete například propojit s počítačem.