Přizpůsobte koupelnu vyššímu věku

Čím víc máme svíček na dortu, tím víc pociťujeme, že už to prostě není to, co bývalo. Zjišťujeme, že už nás ledacos pobolívá, chůze je více problematická a pohyblivost omezená. Teď samozřejmě nemám na mysli osoby okolo 50 let. Tento problém se týká hlavně seniorů. Zakopaný pes je v tom, že spousta z nás při budování domova často nemyslí na budoucnost a nepočítá s tím, že tyto problémy budou ve vyšším věku součástí i našeho života. Často se tak stává, že v domě máme velké množství schodů a vyvýšených prahů, úzké chodby, které znemožňují pohyb s berlemi, chodítkem nebo vozíčkem, police a další úložné prostory umisťujeme příliš vysoko, nebo máme pouze vanu místo sprchového koutu. A u koupelny dnes i zůstaneme.

Vozíčkář znak

Určitě nikdo netouží po provádění zdlouhavých a nákladných rekonstrukcí, které navíc stojí spoustu starostí, zařizování a následného úklidu. Záchranou tak je, že si můžete svou koupelnu přizpůsobit jednoduše za pomocí nejrůznějších pomocníků. Mezi nejčastěji používané patří bezpečností madla, která se dají umístit téměř kamkoli, kde dělá seniorům problém dlouhé stání bez podpory. Jelikož se u starších osob setkáváme také s problémem obtížného vstávání, určitě se vyplatí i pořízení vyvýšeného sedátka na WC. Velkou pomoc může ale představovat i taková maličkost jako je umístění protiskluzových koberečků.

Nevětším překážkou v koupelně je ale bezesporu oblast vany a sprchového koutu. Výhoda vany jistě spočívá v tom, že si zde senioři odpočinou, prohřejí se a uvolní si svaly za pomoci horké vody. Obrovský problém je ale v dostávání se do vany a následném vylézání z ní, které výrazně znepříjemňují vysoké okraje, jež je problém ve vyšším věku překročit. V dnešní době sice existují speciální vany se stahovací stěnou, ovšem jsou s nimi spojeny i vysoké finanční náklady. V první řadě nám tak pomůžou vyvýšené schůdky a madla umístěná v blízkosti vany. Vylézání udělá snadným sedačka do vany pro seniory, díky jejímuž vyvýšení je zajištěno, že se senior z vany vždy dostane. Zároveň ale neokrádá o požitek z koupání.

vysoká vana

Ve sprchovém koutu se těmto nepříjemnostem jednoduše vyhneme. Představuje tak mnohem lepší variantu. Nastává zde ale jiný problém, a to dlouhé stání. Jednoduchým řešením jsou speciálně uzpůsobené stoličky nosností až 110 kilogramů. Malou vychytávkou, jež eliminuje případný pád ve vaně nebo sprchovém koutě, jsou protiskluzové podložky.