Jste-li vlastníkem nemovitosti, nezapomínejte na daně

Pořídili jste si nové bydlení a už se nemůžete dočkat, až bude vyřízeno všechno potřebné v podobě podpisu smluv, vyřízení hypotéky apod. a už se těšíte na to, až se konečně nastěhujete a až začne nová etapa vašeho života? Pak vás kromě radostí budou čekat také starosti a různá zařizování.
Jednou z těchto povinností jsou také daně.
dům jako přívěšek.jpg
Poté, co se stanete vlastníkem nemovitosti budete muset začít platit daň z nemovitosti. Daňové přiznání budete muset podat na začátku roku následujícího po roce, ve kterém jste nemovitost zakoupili. Při zakoupení nemovitosti vás ovšem nemine ani daň z nabytí nemovitosti.
DAŇ Z NABYTÍ NEMOVITOSTI – povinnost, která vás nemine
Koupili jste v nedávné době nemovitost? Ať už jde o stavební pozemek nebo byt či dům, ve všech takových případech se vás bude týkat daň z nabytí nemovitosti, kterou budete muset uhradit finančnímu úřadu.
Dříve platil tuto daň ten, kdo nemovitost prodával, ale od konce roku 2016 je tomu jinak, a sice tuto daň platí kupující, tedy ten, kdo nemovitost nabyl. Nemusíte se obávat toho, že byste museli daň z nabytí nemovitosti zaplatit ihned po podepsání kupní smlouvy. Na zaplacení máte mnohem více času, a sice nejpozději do konce 3. měsíce od doby, kdy budete zapsáni v katastru jako majitel zakoupené nemovitosti.
výměna peněz za dům.jpg
A jaká je v současné době výše této daně? Výše daně z nemovitosti je 4% ze základu daně. Přesnou částku vám vyměří finanční úřad, pod který spadá místo vaší nemovitosti.
Myslete proto tedy i kromě radostí spojených s novým bydlením také na vaše daňové povinnosti, abyste se zbytečně nedostali do prodlení a abyste nemuseli platit sankce nebo pokuty za včasné nezaplacení daní. Pokud si nevíte v oblasti daní rady, můžete se také obrátit na specialistu, třeba na daňového poradce, který už vám vysvětlí, co a jak a vy budete moci být v klidu.