Co nahradí DVD?

Gramofonové desky nahradily kazety a ty potom cédéčka. Stejně tak nahradilo DVD s velkou slávou kazety VHS v roce 1996 až 1997. Od té doby uběhlo pěkných pár let, přišly flash disky, digitální kopie filmů, HD a 4K rozlišení, blu-ray…a právě posledně jmenovaný je prozatímním nástupcem DVD. Ale nějaký nový „velký“ nástupce, který by nás donutil vyhodit další z přehrávačů, na obzoru není a asi ani nebude.
cd a dvd
Víte, že…
·         DVD může být zkratka jak pro „Digital Versatile Disc“, tak pro „Digital Video Disc“.
·         Nástupcem DVD měl být HD DVD, ale jeho výroba již byla ukončena a úspěch zaznamenal až blu-ray disk.
·         Název blu-ray pochází z anglického blue ray, což je modrý paprsek, kterým jsou čtena data z disku. „E“ na konci slova „blue“ muselo být odstraněno, aby mohl být nový vynález pod tímto názvem patentován.
·         Přehrávače blu-ray jsou kompatibilní s CD i DVD, takže mohou přehrát všechny tři typy disků. To je velká výhoda pro spotřebitele.
·         Zpětně kompatibilní však samozřejmě nejsou, takže pokud si chcete přehrávat blu-ray disky, musíte si pořídit i nové zařízení. Naštěstí ceny přehrávačů stále klesají.
·         Blu-ray disk může obsahovat nejen film v lepší kvalitě, ale také až osm zvukových kanálů. Zážitek je tak o dost větší než z filmu na DVD. Ne každé domácí kino je na to ale stavěné.
vcr video
Mrtvé médium?
Přestože je dnes doba veskrze digitální a na digitál se převádí všechno od dat až po televizní vysílání, lidé mají zakořeněnou potřebu uchovávat data ve fyzické podobě. Píšeme si ručně deníky, přestože je můžeme psát do počítače. Kupujeme si knihy, přestože můžeme mít tisíce knih v jediné čtečce. Rozšiřujeme si filmotéku na DVD, přestože můžeme za pár korun stahovat či streamovat film přes internet. Žít digitálně prostě není ono.
To je jeden z důvodů, proč trh s DVD a blu-ray disky stále žije. Jde i o praktickou stránku.
police na dvd
Bez počítače připojeného k internetu byste si nepustili žádný film ani hudbu. Pevné disky ani flash disky nejsou v tomto ohledu ideální, protože jejich životnost je mnohonásobně menší a ani jejich kapacita není vzhledem k ceně výhodou. Lepší médium než DVD (a blu-ray) zkrátka zatím neexistuje. A pravděpodobně ani nebude – kdyby to mělo přijít, už by to přišlo.

CategoriesNezařazené