Jak se chovat k muži procházející andropauzou?

O ženách a klimakteriu toho bylo popsáno více než dost a jsou známé příčiny vzniku, následky, léčba. Ženy se dovedou s přechodem „poprat“ anebo také ne. Prožívají ho s hrůzou, že stárnutí je na spadnutí a cítí, že jim mládí proteklo mezi prsty. Lékaři umějí tyto ženy léčit, protože problém menopauzy či klimaktéria je dosti probádaný.
muž v depresi

Naopak o andropauze, což je tzv. „mužský přechod“, se toho ještě moc neví. Až v poslední době se postupně zjišťuje, že i muži procházejí přechodem. Ne, není to muž na přechodu pro chodce. I když tento přechod, o kterém bude řeč, je pro muže jakousi „zebrou“, přes kterou se muž musí prodrat tak, aby došel opět posvátnému klidu. Ne každý muž to ale zvládne sám a bez pomoci.

Muž, který má zdravé sebevědomí a přičinlivou manželku, která umí dostatečně projevit pochopení pro tuto mužskou „nemoc“, zvládá andropauzu celkem přijatelně. Ale muž, který o sobě pochybuje, nežije v příjemném partnerském vztahu, začíná volat o pomoc.
muž líbá ženu

Muže potkává andropauza zvláště mezi padesátým a pětapadesátým rokem. Muži po padesátce zjišťují, že už nejsou tak sexuálně výkonní, jsou více podráždění až neurotičtí, ubývá libida, potažmo i vlasů. Svaly už také nejsou, co bývaly a v domnění, že mladá přitažlivá dvacítka jim znovu nastartuje sexuální libido, se vrhají do náruče mladé milenky.  A náhlá láska k ní možná i způsobí, že muži po padesátce začínají sportovat, ačkoliv do té doby nešli s manželkou ani na procházku. Začínají se někdy chovat jako puberťáci a nejsou vůbec přístupní názorům druhým, natož domluvám. Nereagují ani na dobré rady svých dlouholetých kamarádů. Vyhledávají diskotéky, navštěvují posilovny v domnění, že znovu nabytými svaly připoutají svou milenku. Ta možná způsobí padesátníkovi erotický výbuch, ale zpravidla nemívá delšího trvání. Ledaže je muž procházející andropauzou milionář.