Dřišťál jako ideální keř do živého plotu

Dřišťály jsou v živých plotech oblíbenou křovinou pro svoji trnitost, rozličnou barevnost a hlavně pevnost.   Každý nežádoucí návštěvník si raději dobře rozmyslí, než se rozhodne klestit si cestu srze toto drásavé křoví. Dřišťálu také bývá oblíbený pro svoji různorodost, neboť nikdy nebývá naprosto stejný. Můžete volit mezi rozličnými varietami dřišťálu, jako jsou:
stálezelené odrůdy
polo opadavé odrůdy
opadavé odrůdy 
žlutě kvetoucí varianty
zeleně kvetoucí varianty
červeně kvetoucí varianty
Opadavé verze mívají na podzim jako plody malé červené anebo švestkově modré bobulky.
Pokud chcete dát dřišťál na skalku, kde se také skvěle vyjímají, jsou v nabídce maličké zakrslé keříčky.
keř dřišťál

 Trnitá hradba jako z pohádek

Naopak na živý plot se hodí vysoké odrůdy dřišťálu, jako je například stálezelený dřišťál Berberis Julianae. Tento mohutný a trnitý keř může dorůstat až třímetrové výšky. Navíc vlastní opravdu dlouhé a pevné trny, které jsou schopné propíchnout i pracovní rukavice a dokonce i podrážky bot.

Bezpečnost především

Sázíte-li živý plot z dřišťálu, je ideální sadba pěti sazeniček na metr osázené plochy. Je však třeba počítat s tím, že z bezpečnostních důvodů není dobré sázet dřišťál tam, kde se pohybují děti, hrají si s míčem, nebo kde budou pobíhat psi. Vždy vysazujte dřišťály spíše tam, kde jsou odlehlá místa a zákoutí vaší zahrady.
trny dřišťálu
Keř dřišťál je sám o sobě nenáročnou rostlinou. Snáší i chudou a suchou půdu a roste, dá se říci, prakticky stále. 
Když zasadíte stálezelený dřišťál, stane se, že shodí všechny listy. Nebojte se, je to pro tuto odrůdu typické.  Následující rok opadá jen z části, a za dva roky už bude skutečně stálezelený a neshodí už ani lísteček. Vhodné při sadbě řady keřů je, když střídáte různé barevné a opadavé, i neopadavé odrůdy dřišťálu.