Moře, památky, dozrávající ovoce

Moře je odjakživa obrovským lákadlem pro mnoho Čechů. Je to jistě dáno tím, že ho tu prostě nemáme. Každý vždy touží po tom, co je pro něho nedosažitelné. Obyvatelé Spojených Států jsou zase uneseni našimi středověkými památkami. Oni je totiž mít ani nemohou. V době, kdy slavný mořeplavec Kryštof Kolumbus připlouval ke břehům nového kontinentu, už si naši králové sto padesát let vyšlapovali po Karlštejně.
mozaika panny marie

·        Každý nemůže mít všechno.
·        A tak máme památky a za slanou vodou se musíme vydat někam jinam.
Jedním z nejnavštěvovanějších míst je určitě Chorvatsko. Úžasné u těchto přímořských destinací je to, že se sem můžete většinou vydat i na podzim a rozhodně nebudete litovat. Naopak.
–         Pláže už nebudou přeplněné, a právě v toto období začíná dozrávat ovoce.
–         Jestliže roste volně, můžete si utrhnout.
–         Například fíky přímo ze stromu jsou něco docela jiného nežli ty balené ze supermarketu.
poreč chorvatsko

Architektura, která bere dech

Jestliže se do Chorvatska vydáte v září, pak počítejte s velice příjemnými teplotami okolo šestadvaceti stupňů. Hledáte nejbližší místo, abyste nemuseli harcovat příliš daleko? Pak se přímo nabízí Poreč.
·         Jedná se o nejoblíbenější letovisko na ostrově Istrie.
·         Od nás je to zhruba sedm set kilometrů.
Ale už v září musíte trochu počítat i s tím, že se dočkáte i deštivého dne. Rozhodně se nudit nebudete. Tu historii máme totiž s touto zemí tak trochu společnou. Také se tu začalo budovat velice brzy. A rozhodně si nemyslete, že tu najdete to samé, co u nás, tudíž to bude nezajímavé. Tady tvořili jiní stavitelé, a tak se architektura od té naší velice odlišuje. No, uvidíte sami.
–         Až navštívíte románskou Eufráziovu baziliku, která byla postavena už v šestém století, pak vám bude jasné, o čem byla řeč.
–         Nic podobného u nás pravděpodobně nemáme.
–         Právem byla zapsána i na seznam světového dědictví UNESCO.