Ložnice jako zelená oáza!


Vybereme tu nejklidnější místnost v domě. Moc tam netopíme a hodně tam větráme. S množstvím nábytku i jiných věcí to nepřeháníme. Dopřejeme si samozřejmě především dostatečně velkou pohodlnou postel s kvalitní matrací. Pro jednoho klidně „jedno a půl lůžko“, tj. 140×200 cm, pro dvojici volíme rozměr manželské postele 180×200 cm nebo i větší. Záleží přirozeně na daných prostorových podmínkách. Ale určitě do interiéru patří alespoň některá krásná a našemu zdravému spánku prospěšná zelená rostlina! Nebo rostliny. Ty správně vybrané pomohou totiž k vytvoření ideálních mikroklimatických podmínek místnosti. A že je z čeho vybírat!

sukulenty ve světlých nádobách

Aloe vera
Tuto rostlinku považují za jednu z nejlepších na čištění vzduchu v místnosti dokonce i odborníci z NASA. Navíc je to skvělá první pomoc na hojení drobných poranění v naší domácnosti (odřeniny, popáleniny, pořezání). Odřízneme list, podélně ho rozkrojíme a vnitřní stranou s hojivým chladivým gelem přiložíme na ranku.

Břečťan
Břečťan je rostlina, kterou by ve své ložnici měli umístit všichni alergici a astmatici. Přináší jim totiž úlevu od nepříjemných obtížích spojených s jejich nemocemi. Mírní otoky sliznic dýchacích cest a kýchání. Podle vědeckých výzkumů dokáže za 12 hodin odstranit až devadesát procent škodlivých látek ze vzduchu v místnosti.

světlá ložnice se třemi okny

Tchýnin jazyk
I když jeho české jméno nezní zrovna moc hezky, jde o moc hezkou rostlinku. A hodně užitečnou. Odstraňuje ze vzduchu nejeden ošklivý toxin. Například benzen, formaldehyd a trichlorethylen. Protože není náročný na světelné podmínky, dá se použít i ke zkrášlení a oživení míst dál od oken.

Zelenec
Zelenec je také takovou zelenou čističkou vzduchu v interiéru. Z místnosti dokáže odbourat například také škodlivý formaldehyd. Krásně dekorativně vypadají trsy jeho listů zavěšené v prostoru nebo spuštěné z poliček.

Fíkus Benjamin
Benjamin (neboli fíkovník drobnolistý) je podobným „čističem“ vzduchu, jako je zelenec. Ovšem o něco náročnější na prostor a světlo. Vybíráme pro něj raději stanoviště ve větších a světlejších ložnicích.

šplhavice zlatá u okna

Šplhavice zlatá
Tato rostlina je liána, která ve volné přírodě dorůstá do velkých rozměrů a je dřevnatá. V našich pokojích ji známe jako popínavku s listy ve tvaru srdce. Vytváří rychle dlouhé výhony, které můžeme upravovat mnoha způsoby. Vzduch v pokoji zbavuje například formaldehydu, xylenu či benzenu.